Imagini ale paginilor
PDF
ePub

ing the United States at any meeting of any organ or agency of the United Nations.

The cost of United States representation in the United Nations is met by an appropriation to the Department of State.

United States Representatives in the organs of the United Nations and specialized intergovernmental agencies are as follows:

THE UNITED NATIONS

United States Representative:

Mr. Edward R. Stettinius, Jr. (resigned June 3, 1946)
Mr. Herschel V. Johnson (acting, June 3, 1946, to January 13, 1947)
Mr. Warren R. Austin

The General Assembly First Part Of The First Session--London, England

January 10-February 14, 1946
Representatives:

Secretary of State James F. Byrnes, Senior Representative
Mr. Edward R. Stettinius, Jr.
Senator Tom Connally
Senator Arthur H. Vandenberg

Mrs. Franklin D. Roosevelt
Alternate Representatives:

Representative Sol Bloom
Representative Charles A. Eaton
Mr. Frank Walker
Mr. John G. Townsend, Jr.
Mr. John Foster Dulles

SECOND PART OF THE FIRST SESSION-New York, New York

October 23-December 16, 1946
Representatives:

Mr. Warren R. Austin, Senior Representative
Senator Tom Connally
Senator Arthur H. Vandenberg
Mrs. Franklin D. Roosevelt

Representative Sol Bloom
Alternate Representatives:

Representative Charles A. Eaton
Representative Helen Gahagan Douglas

Mr. John Foster Dulles
Mr. Adlai E. Stevenson

The Security Council
United States Representative:

Mr. Edward R. Stettinius, Jr. (resigned June 3, 1946)
Mr. Herschel V. Johnson (acting, June 3, 1946 to January 13, 1947)

Mr. Warren R. Austin
Deputy United States Representative:

Mr. Herschel V. Johnson

The Military Staf Committee United States Representatives : General George C. Kenney, Army Air Forces, Senior Representa

tive (January 1 to October 1, 1946) Admiral Richmond K. Turner, U. S. Navy, Senior Representative

(beginning October 1, 1946) General Joseph T. McNarney, Army Air Forces, Senior Representa

tive appointment announced January 6, 1947) Lieutenant General Harold L. George, Army Air Forces (September

20 to November 8, 1946) Lieutenant General Matthew B. Ridgway, U. S. Army Brigadier General Charles P. Cabell, Army Air Forces (acting)

The Atomic Energy Commission
United States Representative:

Mr. Bernard M. Baruch (resigned January 4, 1947)
Mr. Warren R. Austin

The Economic and Social Council

United States Representative:

Mr. John G. Winant (resigned December 19, 1946)
Deputy United States Representative:
Mr. Leroy D. Stinebower

The Trusteeship Council
United States Representative:

Mr. Francis B. Sayre (nomination sent to Senate)

726027-4747

Commissions of the Economic and Social Council and

Representatives From the United States Appointed Thereto

Narcotics
Economic and Employment
Transport and Communications
Statistical
Fiscal
Human Rights
Social
Status of Women
Population

Mr. Harry J. Anslinger
Mr. Isador Lubin
Mr. George P. Baker
Mr. Stuart A. Rice
Mr. Edward F. Bartelt
Mrs. Franklin D. Roosevelt
Mr. Arthur J. Altmeyer
Miss Dorothy Kenyon
Mr. Philip M. Hauser

United States Representatives or Members on Governing

Bodies of Specialized Intergovernmental Agencies

Connected With the United Nations Food and Agriculture Organiza- Mr. Leslie A. Wheeler, Member of tion of the United Nations

Executive Committee International Bank for Recon- Mr. John Snyder, Secretary of the struction and Development Treasury; U. S. Representative

on the Board of Governors Mr. Emilio G. Collado, Executive

Director International Labor Office Mr. David A. Morse, Assistant

Secretary of Labor; U. S. Gov-
ernment Representative on the

Governing Body
Mr. J. David Zellerbach, U. S.

Employers' Representative on

the Governing Body Mr. Robert J. Watt, U. S. Work

ers' Representative on the Gov

erning Body International Monetary Fund Mr. John Snyder, Secretary of the

Treasury; U. S. Representative

on the Board of Governors Mr. Harry D. White, Executive

Director

* Appointed by the Organization itself.

Provisional International Civil General L. S. Kuter, U. S. RepreAviation Organization

sentative on the Interim Council United Nations Educational, Sci- Mr. Archibald MacLeish, Mem

entific and Cultural Organiza ber of the Executive Board tion World Health Organization Dr. Thomas Parran, Surgeon Gen

eral, U. S. Public Health Service; U. S. Representative on the Interim Commission

* Appointed by the Organization itself.

[ocr errors]
« ÎnapoiContinuați »